[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: جلد 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز ::
سال 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط هوش معنوی و میزان حمایت پرستاران از بیماران در بیمارستانهای آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ‌لرستان واقع درسطح شهرخرم‌آباد 1395 ‌
مجری نسرین ایمانی فر ، همکار میلاد دریکوند
دانشکده پرستاری و مامایی خرم آباد ، nasrinimanifar@bums.ac.ir
چکیده:   (44 مشاهده)
مقدمه:
خطای دارویی از شایع ترین خطاهای پزشکی و یکی از چالش های مهم تهدید کننده نظام سلامت محسوب می شود. مطالعه حاضر به منظور تعیین رابطه هوش معنوی و میزان گزارش دهی خطاهای دارویی در پرستاران شاغل در بیمارستان های آموزشی شهر خرم آباد در سال 1396 انجام شده است.
مواد و روش ها:
مطالعه توصیفی تحلیلی حاضر بر روی 298 پرستار شاغل در بیمارستان های آموزشی شهر خرم آباد در سال 1396 با حداقل مدرک کارشناسی و حداقل سابقه بالینی یک سال که به روش نمونه گیری طبقه ای انتخاب شدند، انجام شده است. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه هوش معنوی کینگ و پرسشنامه اصلاح شده خطای دارویی گلدستون بوده است. پس از جمع آوری اطلاعات داده ها توسط نرم افزار spss v.24 با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها :
249 شرکت کننده در این پژوهش 3/64 درصد زن (189 نفر) و 7/35 درصد مرد(105 نفر)بودند 69 درصد شرکت کنندگان مرتکب خطای دارویی شده بودند که از این تعداد 2/52درصد آن را گزارش کرده و 8/47 درصد آن گزارش نکرده بودند.میانگین نمره هوش معنوی پرستاران78/16±31/71 بود.در بررسی ارتباط هوش معنوی با ترس از گزارش دهی مشاهده شد که میانگین نمره افراد با جواب بله یا خیر با یکدیگر تفاوت معنی داری داست (p=0.001).
بحث ونتیجه گیری :
بیش از نیمی  از خطاهای دارویی صورت گرفته توسط پرستاران گزارش شده بودند. بین میزان هوش معنوی و هوش گزارش دهی خطاهای دارویی پرستاران ارتباط معناداری وجود داشت (در زنان p<0.001) و در مردان(p=0.04) نمره هوش معنوی پرستارانی که خطای دارویی خود را گزارش کرده بودند بیشتر از پرستارانی بود که خطای دارویی خود را گزارش نکرده بودند.
نتیجه گیری :
از آنجایی که هوش معنوی قابل افزایش است می توان با افزایش آن باعث افزایش میزان گزارش دهی خطاهای دارویی برای حفظ ایمنی بیماران شد.
واژه‌های کلیدی: هوش معنوی، حمایت از بیمار، پرستاران
متن کامل [PDF 511 kb]      
نوع مطالعه: توصیفی تحلیلی | موضوع طرح: پرستاری
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۰
ارسال پیام به مجری اصلی

ارسال نظر درباره این طرح
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

imanifar N, derikvand M. The study of relationship between spiritual intelligence and Nurse’s Advocacy‌ ‌From Patients in ‎the hospitals affiliated to Lorestan University of Medical Sciences in‌ ‌khorramabad ‎city 2017.‎. Management of Research Projects. 2018; 1397
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-300-fa.html

ایمانی فر نسرین، دریکوند میلاد. بررسی ارتباط هوش معنوی و میزان حمایت پرستاران از بیماران در بیمارستانهای آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ‌لرستان واقع درسطح شهرخرم‌آباد 1395 ‌. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 ()

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-300-fa.htmlجلد 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 3815