[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) ::
سال 1397 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع افسردگی، اضطراب و استرس، دردانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 1395
مجری بابک خدادادی، مجری خاطره عنبری*1، همکار مرتضی فراهانی
1- ، dr.anbari@gmail.com
چکیده:   (1047 مشاهده)
مقدمه:
جوانان سرمایه اصلی هر کشوری هستند. ورود به دانشگاه مقطع مهم و حساسی برای جوانان است که با تغییراتی در وضعیت خلقی آن ها همراه است سلامت روانی که بعد مهمی از سلامتی است برای دانشجویان به عنوان آینده سازان مملکت ضروری میباشد زیرا ممکن است دانشجویان به دلیل موقعیت و شرایط سنی، در معرض تهدید سلامت روانی قرار بگیرند. در این میان، توجه به دانشجویان علوم پزشکی که در آینده عهده دار سلامت جامعه خواهند بود؛ بسیار مهم است.
استرس میتواند منجر به بروز بیماری های جسمی و روانی گردد که در این  میان جوانان به عنوان آسیب پذیرترین اعضای جامعه در برابر استرس هستند. از جمله بیماری ها و نشانه های روانی ناشی از استرس میتوان به اضطراب و افسردگی و کاهش رضایت شغلی و نقص در ارتباطات فردی و حتی افکار خودکشی اشاره کرد. مطالعات مختلف نشان دهنده  فراوانی اختلالاتی چون اضطراب و افسردگی در دانشجویان میباشد.
مواد و روش‌ها:
مطالعه مورد نظر یک مطالعه مقطعی از نوع توصیفی-تحلیلی است. جامعه آماری این پژوهش راتمامی دانشجویان در حال تحصیل دردانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 1395 درمقطع دکتری،کارشناسی وکاردانی – درسال تحصیلی95 تشکیل می دهند. روش نمونه گیری، نمونه گیری تصادفی با طبقه بندی می باشد. در این مطالعه، نمونه تحقیقی به گونه ای انتخاب شد که زیرگروه ها با همان نسبتی که در جامعه (دانشگاه) وجود دارند به عنوان نماینده جامعه در نمونه نیز حضور داشته باشند. در این روش درصد آزمودنی هایی که به صورت تصادفی از هر گروه انتخاب شد با درصد همان گروه در جامعه مورد نظر برابر می باشد.
بحث و نتیجه‌گیری:
نتایج این مطالعه بیانگر آن است که، از میان 420 دانشجوی رشته های مختلف مشغول به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی لرستان 264 نفر از دانشجویان دارای میانگین سن 21-25 سال می باشند که این میزان نسبت به مطالعه کلیانی وهمکاران بسیار بیشتر می باشد و هم چنین نتایج این مطالعه بیانگر آن است که میزان استرس و افسردگی در میان دانشجویان با میانگین سنی 21-25 سال بسیار بیشتر از سایر سنین دانشجویان می باشد. مطالعه کلیانی و همکاران بیانگر آن بود که، میزان استرس و افسردگی در دانشجویان با سنین کمتر بسیار بیشتر از سایر دانشجویان می باشد. اما در مطالعه قایمی و همکاران نتایج بیانگر آن بود که، میزان استرس و افسردگی در دانشجویان با سنین بالاتر بیشتر می باشد. تفاوت های موجود در نتایج مطالعات می تواند به دلیل دانشگاه مورد بررسی و رشته های مورد بررسی باشد. 
یافته‌ها:
یافته های این پژوهش نشان می دهد که، شیوع درجات مختلف افسردگی، اضطراب و استرس در دانشجویان مورد مطالعه به ترتیب %55/3 ،%25/2 ، %51/4بود و نیز، شدت افسردگی و استرس در دانشجویان دختر بسیار بیشتر از دانشجویان پسر می باشد. ونیز، ارتباط معنی داری میان جنس، سن، وضعیت تاهل، رشته تحصیلی و وضعیت محل سکون فعلی با افسردگی، اضطراب و استرس یافت نشد.     
 

واژه‌های کلیدی: افسردگی، استرس، اضطراب
متن کامل [PDF 471 kb]   (287 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع طرح: پزشکی اجتماعی
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۱۰/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۳۱
ارسال پیام به مجری اصلی


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

khodadadi B, anbari K, farahani M. prevalence of Stress, Anxiety, Depression of Students of LorestanUniVersity of Medical Sciences, 2016. Vice Chancellor for Research and Technology. 2018; 1397 (1)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-355-fa.html

خدادادی بابک، عنبری خاطره، فراهانی مرتضی. بررسی شیوع افسردگی، اضطراب و استرس، دردانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 1395. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (1)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-355-fa.htmlسال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 39 queries by YEKTAWEB 4106