[صفحه اصلی ]    
:: سال 1398، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1398 ) ::
سال 1398 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی غلظت فلزات سنگین در خاک اطراف کارخانه سیمان دورود و ارزیابی ریسک بهداشتی آن در سال 1395
محقق اصلی علی جعفری*1، همکار منصور قادرپوری، همکار بهرام کمره ئی، همکار رضا رضایی، دانشجو حسین عبدی پور
1- ، jafari_a99@yahoo.com
چکیده:   (279 مشاهده)
تعیین غلظت فلزات سنگین  در خاک  اطراف کارخانه سیمان دورود و ارزیابی خطر بهداشتی آن در سال 1395
 
چکیده
  غبار خروجی از کارخانه سیمان به دلیل داشتن فلزات سنگین همانند Cd، Cr ،  Ni ، Pb  و  Zn باعث آلودگی
محیط زیست می شود. آلودگی خاک ناشی از فلزات سنگین یکی از مهم ترین نگرانی های زیست محیطی قرن حاضراست. فلزات سنگین موجود در خاک شهری می توانند از طریق بلع ، تنفس و جذب پوستی خطرات قابل  توجهی برای سلامت انسان به همراه داشته باشند. این پژوهش به منظور تعیین غلظت فلزات سنگین سرب ، کروم ، روی ، کادمیوم و نیکل در خاک سطحی اطراف کارخانه سیمان شهر دورود و ارزیابی خطر بهداشتی آن  انجام شد. به این منظور 30 نمونه خاک سطحی از اطراف کارخانه  سیمان دورود از عمق های صفر تا 10 سانتی متری و 10 تا 20 سانتی متری از فواصل 500،1250 و 2000 متری در جهت باد غالب برداشت شد. و با استفاده از دستگاهICP-OES  غلظت فلزات سنگین  از قبیل سرب ، کادمیوم، کروم، روی و نیکل تعیین شد. نتایج حاصل از تحقیق  بیانگر افزایش غلظت فلزات سنگین خاک در اثر فعالیت کارخانه سیمان دورود است .متوسط غلظت فلزات سرب ، کروم ، نیکل وروی به ترتیب برابر با 27/56، 77/115، 47/80و 73/135 میلی گرم بر کیلوگرم است. که بیشتر از استاندارد بین المللی است. مقایسه نتایج به دست آمده با استاندارد های بین المللی با استفاده از معیارهایی مانند ضریب غنی شدگی، شاخص زمین انباشتگی ،شاخص آلودگی و خطر اکولوژیکی مشخص کرد که  کارخانه سیمان دورود آلودگی متوسطی را بر روی خاک سطحی مناطق اطرافش ایجاد می کند. در این مطالعه با بررسی نتایج غنی شدگی فلزات سنگین منشاء کروم در نمونه های خاک طبیعی تشخیص داده شده و نیکل و سرب و روی با توجه به اینکه Ef آنها بیشتر از 5/1 بوده منشاء بشرزاد و حاصل فعالیت های کارخانه سیمان است.غنی شدگی فلزات سنگین در خاک سطحی اکوسیستم شهری می تواند سبب ایجاد خطر اکولوژیک شود نتایج حاصل از بررسی خطرات بهداشتی فلزات سنگین در خاک های سطحی اطراف کارخانه سیمان به این ترتیب است که از نظرخطر غیر سرطان زایی HQ نمونه ها کمتر از یک است که نشان دهندۀ عدم اثر سوء بر سلامت است.  از نظر خطر سرطان زایی دو فلز نیکل و کروم در محدوده احتمال خطر زیاد و پیشرفت در ابتلا به سرطان هستند.در مجموع باید گفت فعالیت این کارخانه یک خطر بهداشتی برای سلامت ساکنین اطراف کارخانه بوده و این خطر در کودکان بیشتر از بزرگسالان است.
کلمات کلیدی: کارخانه سیمان دورود ؛ریسک بهداشتی ؛ دستگاه ICP-OES    ؛  خطر اکولوژیک
 
واژه‌های کلیدی: خاک، فلزات سنگین، ریسک بهداشتی
متن کامل [PDF 724 kb]   (40 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع طرح: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۹/۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۹ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۳/۱۹
ارسال پیام به مجری اصلی


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Jafari A. : The Evaluation of concentration heavy metals in the soil around the cement plant Dorud and health risk assessment in 2017. Vice Chancellor for Research and Technology. 2019; 1398 (1)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-369-fa.html

جعفری علی، قادرپوری منصور، کمره ئی بهرام، رضایی رضا، عبدی پور حسین. بررسی غلظت فلزات سنگین در خاک اطراف کارخانه سیمان دورود و ارزیابی ریسک بهداشتی آن در سال 1395. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1398; 1398 (1)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-369-fa.htmlسال 1398، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 39 queries by YEKTAWEB 4111