[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: جلد 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز ::
سال 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی موانع و مشکلات بیماران HIV مثبت جهت دریافت خدمات بهداشتی درمانی: یک مطالعه‌ی کیفی
مجری حشمت اله اسدی ، همکار محمد حسن ایمانی نسب، همکار علی گراوند، همکار بهزاد حقی
دانشگاه علوم پزشکی تهران ، heshmat.asadi64@gmail.com
چکیده:   (27 مشاهده)
مقدمه:
گزارش­ها نشان می­دهد میزان ابتلاء به بیماری اچ آی وی در سطح جهان در حال کاهش است اما متاسفانه این روند در مورد ایران افزایشی است. فقدان دسترسی به خدمات و عدم رعایت حقوق بیماران از جمله مشکلات بیماران است که می­تواند وضعیت ابتلاء به این بیماری را بدتر نماید.
 
مواد و روش‌ها:
مطالعه حاضر یک مطالعه­ی کیفی است که با استفاده از روش فنومنولوژی تفسیری در سال 2016 انجام شد. این مطالعه از طریق مصاحبه نیمه ساختار یافته صورت گرفت. نمونه­گیری به صورت نمونه­گیری هدفمند  بود. در مطالعه حاضر اشباع داده­ها با انجام 15 مصاحبه مشاهده شد اما جهت اطمینان بیشتر مصاحبه تا 17 مورد انجام گردید. برای تحلیل داده­ها از روش کلایزی استفاده شد. تجزیه تحلیل داده­ها نیز با استفاده از نرم افزار MAXQDA10صورت گرفت.
 
یافته‌ها:
1-تجارب بیماران اچ آی وی جهت استفاده از خدمات بهداشتی درمانی تجارب نامناسبی است.
2-مهمترین مشکلات بیماران در سه گروه اصلی طبقه بندی شدند که شامل مشکلات بیماران قبل از مراجعه، هنگام مراجعه و بعد از مراجعه به مراکز ارائه دهنده خدمات (بیمارستان­ها، مطب­های پزشکان و دندانپزشکان و ...) می­باشند.
3-برخی از تجارب بیماران اچ آی وی جهت استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی شامل ترس از اطلاع سایر افراد (مانند همسایه­ها و آشنایان) از بیماری فرد، ترس از برخورد نامناسب کارکنان بیمارستان­ها و درمانگاهها، ترس از قضاوت شدن، خود درمانی، تبعیض، تحقیر شدن، تحمیل هزینه­های بیشتر، حس شرم و خجالتی، عدم رعایت حقوق بیمار، ناامیدی، تصمیم به خودکشی، اخراج شدن از محل کار، افشای اطلاعات و ... بود.
 
بحث و نتیجه‌گیری:
شناخت مشکلات بیماران HIV مثبت جهت بهره­مندی از خدمات بهداشتی درمانی و برطرف نمودن این مشکلات می­تواند باعث اعتماد مجدد بیماران به نظام سلامت گردد و می­تواند در پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد و بهبود کیفیت زندگی بیماران HIV مثبت نیز موثر باشد.
 
واژه‌های کلیدی: بیماران HIV مثبت، دریافت خدمات بهداشتی درمانی، مطالعه ی کیفی
متن کامل [PDF 251 kb]      
نوع مطالعه: کاریردی | موضوع طرح: بهداشت عمومی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۳/۱۱
ارسال پیام به مجری اصلی

ارسال نظر درباره این طرح
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

asadi H, imaninasab M H, garavand A, haghi B. Examine the barriers and problems of HIV-positive patients for receiving healthcare services: A qualitative study. Management of Research Projects. 2018; 1397
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-83-fa.html

اسدی حشمت اله، ایمانی نسب محمد حسن، گراوند علی، حقی بهزاد. بررسی موانع و مشکلات بیماران HIV مثبت جهت دریافت خدمات بهداشتی درمانی: یک مطالعه‌ی کیفی. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 ()

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-83-fa.htmlجلد 1397 - طرحهای خاتمه یافته فصل پائیز برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.13 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 3815