[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) ::
سال 1397 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سرواپیدمیولوژی توکسوپلاسموزیس و توکسوکاریازیس در بیماران مبتلا به اختلات روانی (شیزوفرنی و دوقطبی) با گروه کنترل
محقق اصلی فرناز خیراندیش*، همکار اصلی بهروز عزت پور، همکار اصلی محمدجواد طراحی، همکار اصلی رضا رستمی، همکار اصلی خیرالله باقری، همکار اصلی داوود محرابیان، همکار اصلی یاسر یاسری، همکار اصلی هدایت نظری
چکیده:   (896 مشاهده)
مقدمه و هدف :
توکسوکاریازیس یک عفونت کرمی زنونوز است که شایع ترین عامل آن توکسوکاراکانیس، آسکاریس سگ می باشد. چنانچه تخم جنین دار توکسوکارا کانیس و توکسوکاراکاتیس به صورت اتفاقی توسط انسان خورده شود لارو آن آزاد شده و از طریق سیستم گردش خون به قسمت های مختلف بدن از جمله کبد، ریه، عضلات، چشم و سیستم اعصاب مرکزی می رود و باعث بیماری انسان می گردد. توکسوپلاسما گوندی یک انگل داخل سلولی اجباری از شاخه اپی کمپلکسا می باشد که چرخه زندگی آن فقط در گربه سانان تکمیل شده و در اکثر پستانداران از جمله انسان باعث سقط جنین و مرده زایی می شود. علائم توکسوپلاسموزیس مادرزادی شامل : هیدروسفالی، کلسیفیکاسیون داخل جمجمه ای، تخریب شبکیه، اختلالات ذهنی و...هستند.
هیدروسفالی که افزایش اندازه بطنی مغز بوده و کاهش قوه ادراک همچنین در برخی مبتلایان به شیزوفرنی و سایر اشکال سایکوز نیز مشاهده می شود.
هدف از انجام این مطالعه مقایسه سرواپیدمیولوژی توکسوکاریازیس در بیماران مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی و بیماران دو قطبی با گروه کنترل می باشد.
روش کار :
در این مطالعه از 170 بیمار دچار اختلالات روانی (شیزوفرنی و دو قطبی ) از بین بیماران بستری در بیمارستان اعصاب و روان و نیز درمانگاه تخصصی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و 170 فرد سالم به عنوان گروه کنترل ( که با گروه مورد از نظر سن و جنس یکسان شده اند ) به شرط رضایت آگاهانه از بیمار و یا قیم وسن بالای 16 سال نمونه گیری خون به عمل  آمد. پس از تکمیل پرسشنامه و جمع آوری نمونه خون ها، جداسازی سرم ها انجام شده و با استفاده از کیت الایزا به بررسی حضور آنتی بادی IgG ضد توکسوکارا و ضد توکسوپلاسما و همچنین آنتی بادی IgM ضد توکسوپلاسما پرداخته شد. نتایج حاصل از انجام آزمایشات به همراه اطلاعات عمومی بیماران با استفاده از آزمون های آماری تی و مربع کای مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها :
این مطالعه نشان داد که فراوانی آنتی بادی علیه توکسوکاریازیس و توکسوپلاسموزیس در بیماران دچار اختلالات روانی به ترتیب 12،4٪ و6،5٪ می باشد. این در حالی بود که فقط 5،3٪ گروه شاهد دارای آنتی بادی علیه توکسوکارا و 2،9٪ علیه توکسوپلاسما بودند. ولی پس از آنالیز رگرسیون لجستیک این نتیجه به دست آمد که این ارتباط معنی دار نمی باشد.
بحث و نتیجه گیری :
این یافته ها پس از حذف متغییرهایی همچون تماس با خاک و حیوانات ارتباطی بین اختلالات روانی ( اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی )  توکسوکاریازیس و توکسوپلاسموزیس نشان نداد. در صورتیکه با حضور این متغیرها در مطالعه ارتباط معنادار بود.
واژه‌های کلیدی: شیزوفرنی، دوقطبی، توکسوکاریازیس
متن کامل [PDF 115 kb]   (246 دریافت)    
نوع مطالعه: کاریردی | موضوع طرح: انگل شناسی و قارچ شناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۶ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۶ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۳۱XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Seroepidemiology comparison of toxoplasmosis in neuropsychiatry patient with control group. Vice Chancellor for Research and Technology. 2018; 1397 (1)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-911-fa.html

خیراندیش فرناز، عزت پور بهروز، طراحی محمدجواد، رستمی رضا، باقری خیرالله، محرابیان داوود، و همکاران.. مقایسه سرواپیدمیولوژی توکسوپلاسموزیس و توکسوکاریازیس در بیماران مبتلا به اختلات روانی (شیزوفرنی و دوقطبی) با گروه کنترل. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (1)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-911-fa.htmlسال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.19 seconds with 39 queries by YEKTAWEB 4106