[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 2 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل تابستان 1397 ) ::
سال 1397 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سطح وابستگی به تلفن همراه و ارتباط آن با ویژگی های تحصیلی دانشجویان پیراپزشکی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 94
محقق اصلی فاطمه ولی زاده*
چکیده:   (607 مشاهده)
چکیده:
مقدمه: تلفن همراه به عنوان ابزار نوین اطلاع رسانی علاوه بر داشتن کاربردهای گسترده در حوزه های گوناگون می تواند موجب بروز برخی از پیامدهای نامناسب اجتماعی و جسمانی شود . از این رو، با توجه به رواج روز افزون استفاده از این فناوری در دانشجویان، پژوهش حاضر با هدف تعیین سطح وابستگی به تلفن همراه و ارتباط آن با ویژگی های تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان انجام شد.
روش: این مطالعه توصیفی تحلیلی در جامعه دانشجویان دانشکده های پیراپزشکی، بهداشت و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی لرستان در نیمسال اول تحصیلی 95-94 انجام شد و 150 دانشجو با روش نمونه گیری طبقه ای متناسب با حجم انتخاب شدند. داده ها با  استفاده از نسخه ایرانی 18 سوالی پرسشنامه وابستگی به تلفن همراه (CPDQ) جمع آوری شد، که ویژگی های روانسنجی آن مورد تایید قرار گرفته بود. دامنه نمرات این پرسشنامه بین 18 تا 72 است. تحلیل داده ها  به کمک نرم افزار SPSS(ویرایش 21)  و آزمون های آماری تی مستقل ، ضریب همبستگی پیرسون، آنالیز واریانس و آزمون تعقیبی دانکن انجام شد. 
یافته ها:میانگین نمره وابستگی به تلفن همراه در دانشجویان 08/8 ± 61/40 و در سطح متوسط بود. همچنین یافته های حاصل از پژوهش نشان داد که 7/24 درصد از شرکت کنندگان در مطالعه در سطح وابستگی خفیف، 3/51 درصد در سطح متوسط و 24 درصد در سطح شدید قرار داشتند. نمره وابستگی به تلفن همراه با هیچ یک از مشخصات دموگرافیک رابطه معنی داری نداشت (05/0 بحث و نتیجه گیری: یافته های مطالعه حاضر نشان داد که وابستگی به تلفن همراه موجب کاهش موفقیت تحصیلی می شود. بنابراین، با توجه به گسترش روزافزون تلفن همراه در بین دانشجویان، باید برنامه ریزی و کنترل های لازم برای جلوگیری از پیامدهای منفی و اثرات مضر آن صورت گیرد و نرم افزارهای درسی و آموزشی مبتنی بر تلفن همراه برای ارتقا و تسهیل یادگیری دانشجویان تهیه و طراحی شود.
واژه‌های کلیدی: تلفن همراه، وابستگی، ویژگی های تحصیلی
متن کامل [PDF 295 kb]   (176 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی تحلیلی | موضوع طرح: فناوری اطلاعات سلامت
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱۳ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۳۱


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

the study of cell phone dependency level and its relationship with scholastic characteristics among paramedical and health student in Lorestan University of Medical Science IN 2015. Vice Chancellor for Research and Technology. 2018; 1397 (2)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-932-fa.html

ولی زاده فاطمه. بررسی سطح وابستگی به تلفن همراه و ارتباط آن با ویژگی های تحصیلی دانشجویان پیراپزشکی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در سال 94. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (2)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-932-fa.htmlسال 1397، شماره 2 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.15 seconds with 39 queries by YEKTAWEB 4106