[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 4 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل زمستان 1397 ) ::
سال 1397 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کارایی حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول‌های آبی با استفاده از کربن فعال حاصل ازمیوه بلوط
مجری بهرام کمره ئی*1، دانشجو کبری فرخی مقدم2، راهنما حشمت اله نور مرادی3، مشاور علی جعفری2
1- دانشگاه علوم پزشکی ، b.kamarehie@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی
3- دانشگاه علوم پزشکی ایلام
چکیده:   (384 مشاهده)
مقدمه و هدف: استامینوفن و ایبوپروفن دو ماده دارویی هستند که به مقدار فراوان در کشورهای مختلف استفاده می­شوند. این ترکیبات به طور کامل در بدن متابولیزه نشده و از طریق ادرار و مدفوع وارد محیط زیست بویژه محیط آبی می­گردند. هدف از این مطالعه، بررسی کارایی کربن فعال تولیدی از میوه بلوط جهت حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محیط های آبی می باشد.
مواد و روش­ها: در این مطالعه، کربن حاصل از میوه بلوط با استفاده از مواد شیمیایی مختلف (NaOH, KOH, NH4Cl ، ZnCl2 و H3PO4) فعال شده و سپس جهت حذف استامینوفن و ایبوپروفن از منابع آبی بکار برده شد. اثر پارامترهای مختلف شامل نوع ماده فعال ساز، دمای فعال سازی، زمان تماس، pH محلول، دوز جاذب، غلظت مواد دارویی، قدرت یونی محلول و دما بر کارایی جذب سنجیده شد. نتایج به دست آمده با استفاده از نرم افزار Excel مورد آنالیز قرار گرفت.
یافته­ها:  نتایج نشان داد که کربن فعال شده با KOH و H3PO4 بالاترین قدرت جذب را به ترتیب برای استامینوفن و ایبوپروفن دارند. بالاترین ظرفیت جذب برای استامینوفن ( mg/g45/45) و ایبوپروفن (mg/g 15/96) در زمان تماس به ترتیب 150 و 120 دقیقه و pH برابر با 3 حاصل گردید. نتایج سینتیک واکنش و ایزوترم جذب نشان داد که سینتیک شبه درجه دوم و ایزوترم فروندلیچ با داده­های حاصل از مطالعه مناسبت بیشتری نسبت به سایر مدل­های مورد بررسی دارند. همچنین مطالعات ترمودینامیک نشان داد که جذب استامینوفن و ایبوپروفن با استفاده از کربن فعال یک فرایند گرماگیر است.
بحث و نتیجه­گیری: بر اساس نتایج حاصله، کربن فعال تولیدی از میوه بلوط به عنوان زائدات کشاورزی می تواند به طور مؤثری به عنوان یک جاذب پیشنهادی جهت حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محیط های آبی استفاده شود. 
 
واژه‌های کلیدی: جذب، کربن فعال، استامینوفن، ایبوپروفن، محیط آبی.
متن کامل [PDF 1138 kb]   (83 دریافت)    
نوع مطالعه: کاریردی | موضوع طرح: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۱۴ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۹
ارسال پیام به مجری اصلی


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


کمره ئی بهرام، فرخی مقدم کبری، نور مرادی حشمت اله، جعفری علی. بررسی کارایی حذف استامینوفن و ایبوپروفن از محلول‌های آبی با استفاده از کربن فعال حاصل ازمیوه بلوط. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (4)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-352-fa.htmlسال 1397، شماره 4 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4106