[صفحه اصلی ]    
:: سال 1398، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1398 ) ::
سال 1398 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی کارایی سیستم تلفیقی (انعقاد‍٬ لخته سازی و فیلتراسیون ) در حذف مواد رنگزای راکتیو از محیط آبی
مجری علی جعفری*
دانشگاه علوم پزشکی لرستان ، jafari_a99@yahoo.com
چکیده:   (194 مشاهده)
مقدمه :
روند افزایشی فعالیت های صنعتی منجر به آلودگی های زیست محیطی شدید گردیده و هم اکنون به عنوان یک بحث جهانی مطرح است. رنگ ها به دلیل ساختار مولکولی پیچیده و اندازه بزرگی که دارند دارای قابلیت تجزیه پذیری بیولوژیکی بسیار کم و در مقابل تجزیه نوری و عوامل اکسنده مقاوم هستند. این مطالعه با هدف بررسی سیستم تلفیقی (انعقاد،لخته سازی و فیلتراسیون ) در حذف مواد رنگزاری راکتیو از محیط آبی انجام شد.
 
مواد و روش ها :
این مطالعه به صورت غشای سرامیکی برای حذف مواد رنگزا انجام گرفت. تاثیر پارامترهای PH، غلظت اولیه رنگ، غلظت منعقد کننده، سرعت اختلاط،زمان اختلاط، حجم عبوری، غلظت نهایی رنگ و زمان فیلتراسیون بر فرآیند حذف بررسی شد.
یافته ها :
براساس نتایج این تحقیق بیشترین راندمان حذف رنگ برای منعقد کننده آلوم و کلرورفریک در PH=11 در غلظت رنگ 50mg/1 و غلظت منعقد کننده 50mg/1 و سرعت اختلاط 40rpm حاصل گردید. در رابطه با تاثیر غلظت روی کارآیی غشا، با افزایش غلظت رنگ حجم آب عبوری کاهش می یابد در این رابطه می توان افزایش پلاریزاسیون غلظتی ناشی از غلظت رنگ روی سطح غشا و در نهایت، احتمال گرفتگی آن می باشد . که با گذشت زمان و استفاده مداوم از غشا حجم آب عبوری از غشا کاهش یافت.
 
بحث و نتیجه گیری :
این مطالعه نشان داد فرآیند سیستم تلفیقی ( انعقاد، لخته سازی و فیلتراسیون ) کارایی بالایی در حذف کدورت و ذرات کلوئیدی در فاضلاب صنایع رنگزا را دارا می باشد. همچنین با توجه به هزینه بر بودن سایر روش های حذف رنگ، طراحی و بهره برداری این سیستم به صورت ثقلی یک روش کارا در کاهش مصرف انرژی و هزینه های سیستم می باشد. بنابراین فیلتراسیون غشایی می تواند روش مناسبی برای حذف مواد رنگزای از فاضلاب پیش تصفیه روی فاضلاب این صنایع باشد.
واژه‌های کلیدی: رنگزا، فیلتراسیون، سیستم تلفیقی
متن کامل [PDF 739 kb]   (30 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی تحلیلی | موضوع طرح: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۳/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۳۱
ارسال پیام به مجری اصلی


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Study the efficiency of the combined system (coagulation , flocculation and filtration) in removing of reactive dye from aqueous solution. Vice Chancellor for Research and Technology. 2019; 1398 (1)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-64-fa.html

جعفری علی. بررسی کارایی سیستم تلفیقی (انعقاد‍٬ لخته سازی و فیلتراسیون ) در حذف مواد رنگزای راکتیو از محیط آبی. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1398; 1398 (1)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-64-fa.htmlسال 1398، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.16 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4111