[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 4 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل زمستان 1397 ) ::
سال 1397 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
به کارگیری درخت تصمیم در بررسی بروز افت تحصیلی و برخی تعیین کننده های آن در دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان
مجری فرزاد ابراهیم زاده*1، همکار جواد ناصریان2، همکار مهدی صفری3، همکار شیرین قاضی4، همکار سهیلا فعلی4، همکار محسن علی پناهی4
1- دانشگاه علوم پزشکی لرستان ، Farzadebrahimzadeh2012@gmail.com
2- واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی
3- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
4- دانشگاه علوم پزشکی لرستان
چکیده:   (378 مشاهده)
مقدمه: افت تحصیلی در دانشجویان رشته پزشکی از اهمیت خاصی برخوردار است ؛ زیرا اگر یک فارغ التحصیل پزشکی دارای معلومات مناسب دانشگاهی نباشد این مشکل به صورت جدی تری خود را بروز می دهد. این مطالعه به منظور بررسی بروز افت تحصیلی و عوامل مرتبط با آن در دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان با استفاده از الگوریتم درخت تصمیم انجام شده است.
 مواد و روش ها: در این مطالعه طولی، پرونده تحصیلی دانشجویان پزشکی ورودی 1378 تا 1387 دانشگاه علوم پزشکی لرستان به روش سرشماری انتخاب و تا انتهای شهریور 1395 از نظر افت تحصیلی پیگیری شدند. افت تحصیلی بر اساس معدل کل نامطلوب، طولانی شدن مدت تحصیل، مشروطی، انصراف از تحصیل و اخراج از دانشگاه تعریف گردید و برای مدل بندی عوامل مرتبط از درخت تصمیم CART و نرم افزار SPSS نسخه 22 استفاده شد.
یافته ها: بروز تجمعی افت تحصیلی 4/26% و شایع ترین مولفه های آن، طولانی شدن مدت تحصیل  (7/21%) و مشروطی (15%) بوده است. درضمن مهمترین عوامل مرتبط با افت تحصیلی شامل جنسیت دانشجو، میهمانی در سایر دانشگاه ها، تعداد هم ورودی و نوع سهمیه قبولی بوده اند (05/0>P).
بحث و نتیجه گیری: عوامل خطر شناسایی شده شامل میهمانی در سایر دانشگاه ها، جنسیت مذکر، تحصیل در دوره هایی با پذیرش بیشتر دانشجو و استفاده از سهمیه قبولی مناطق یک و سه بوده اند؛ لذا پیشنهاد می گردد تا  این افراد از ابتدای تحصیل به مراکز مشاوره یا اساتید راهنمای آموزشی معرفی گردند و درضمن قوانین میهمانی در سایر دانشگاه ها بازبینی شوند.
 
واژه‌های کلیدی: درخت تصمیم، افت تحصیلی، دانشجویان پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی لرستان
متن کامل [PDF 299 kb]   (63 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی تحلیلی | موضوع طرح: آمار
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۴
ارسال پیام به مجری اصلی


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


ابراهیم زاده فرزاد، ناصریان جواد، صفری مهدی، قاضی شیرین، فعلی سهیلا، علی پناهی محسن. به کارگیری درخت تصمیم در بررسی بروز افت تحصیلی و برخی تعیین کننده های آن در دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی لرستان . سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (4)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-89-fa.htmlسال 1397، شماره 4 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.14 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4111