[صفحه اصلی ]    
:: سال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) ::
سال 1397 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
دارورسانی وین بلاستین به سرطان ریه با استفاده از نانوحامل نیوزومی
محقق اصلی بشری امیری*1، همکاراصلی داریوش نوروزیان، همکار اصلی حسن احمدوند، همکار اصلی محسن چیانی، همکار اصلی علی فرهادی
1- ، boshra64@yahoo.com
چکیده:   (1044 مشاهده)
مقدمه:
سرطان ریه یکی از کشنده ترین سرطان ه در سرتاسر جهان است. که در آن رشد بافت بدخیم در یک یا هر دو ریه پدید می آید.وین بلاستین دارویی است که در درمان سرطان های از قبیل لنفوما،بیضه،سینه،ریه،مثانه،کلیه،و...کاربرد دارد.نیوزوم ها حامل های زیست تخریب پذیر،غیر سمی و کارآمد برای تحول هدفمند داروها هستند که به روشهای مختلف از جمله تبخیر فاز معکوس تهیه می شوند.
مواد و روش ها:
برای تهیه فرم نیوزومی داروی وین بلاستین، از روش تبخیر فاز معکوس استفاده شد. برای این منظورنسبت های معینی ازspan60،Tween60،PEG و کلسترول مزدوج و دی ستیل فسفات در مخلوط کلروفرم و متانول حل گردید، پس از تبخیر حلال با کمک روتاری اواپوریتور فازژلوزی بدست آمده در محلول آبی داروی وین بلاستین حل گردید و برای همگن سازی سونیکیت شد.
برای تهیه فرم نیوزومی داروی وین بلاستین،از روش تبخیر معکوس استفاده شد. برای این منظور نسبت های معینی ازازspan60،Tween60،PEG و کلسترول مزدوج و دی ستیل فسفات در مخلوط کلروفرم و متانول حل گردید، پس از تبخیر حلال با کمک روتاری اواپوریتور فازژلوزی بدست آمده در محلول آبی داروی وین بلاستین حل گردید و برای همگن سازی سونیکیت شد.
یافته ها:
سایز و بار سطحی نیوزوم های حاوی وین بلاستین 234.±11.4NM و-34.6±4.2MV، بازده کپسوله شدن %99.92±1.6، میزان بارگذاری%2.673±0.3  بدست آمذ و بررسی پایداری نشان داد که وزیکول های نیوزومی طی مدت زمان بررسی (یک ماه)پایدار بوده و اندازه آنها تغییر محسوسی نداشت.در بررسی سمیت سلولی دارو با آزمون MTT میزان IC50 وین بلاستین نیوزومی نسبت به وین بلاستین استاندارد بر روی سرطان ریه با رده سلولی TC-1 در زمان های 48 ساعت و 72 ساعت نسبت کمتری بدست آمد که نشان دهنده اثربخشی بیشتر است.دربررسی ضد توموری دارو در مدل حیوانی حجم متوسط توموردر موش های تیمار شده با وین بلاستین نیوزومی کمتر بود.درصد افزایش طول عمر در گروهی که وین بلاستین نیوزومی را دریافت کرده بودند افزایش یافته و میانگین زمان بقاء بعد از شروع اولین تزریق در گروهی که وین بلاستین نیوزومی دریافت کردند بیشتر بود.
 
بحث و نتیجه گیری:
نتایج این مطالعه که به صورت برون و درون تنی انجام شد نشان می دهد که استفاده از وین بلاستین نیوزومی می تواند به عنوان جایگزینی بهتر برای فرد آزاد آن باشد و استفاده از فرمولاسیون نیوزومی این دارو سبب افزایش اثربخشی دارو و طول عمر بیماران مبتلا به سرطان ریه گردد.
واژه‌های کلیدی: سرطان ریه، حجم تومور، وین بلاستین
متن کامل [PDF 965 kb]   (656 دریافت)    
نوع مطالعه: مداخله ای | موضوع طرح: داروسازی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۵ | ویرایش نهایی: ۱۳۹۸/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۴/۵ | انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۱ | انتشار الکترونیک: ۱۳۹۸/۴/۳۱
ارسال پیام به مجری اصلی


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

drug delivery of vinblastine to lung tumors using nanoniosone. Vice Chancellor for Research and Technology. 2018; 1397 (1)
URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-906-fa.html

امیری بشری، نوروزیان داریوش، احمدوند حسن، چیانی محسن، فرهادی علی. دارورسانی وین بلاستین به سرطان ریه با استفاده از نانوحامل نیوزومی. سامانه مدیریت طرحهای پژوهشی. 1397; 1397 (1)

URL: http://pajouhesh.lums.ac.ir/article-1-906-fa.htmlسال 1397، شماره 1 - ( طرحهای خاتمه یافته فصل بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.17 seconds with 40 queries by YEKTAWEB 4106